środa, 7 września 2011

Kultura we Wrocławiu

W dniach 8 - 11 września 2011 we Wrocławiu odbędzie się Europejski Kongres Kultury czyli spotkania z wybitnymi twórcami kultury i intelektualistami. Uważa się, że to wydarzenie może być jednym z najważniejszych naszych działań w Unii Europejskiej.

Wśród zaproszonych na EKK gości znajdują się laureaci nagrody Nobla, tacy jak Orhan Pamuk oraz V.S Naipaul, a także ludzie filmu - Lars von Trier czy Michael Haneke. Przyjadą również architekci, m. in. Zaha Hadid. Odbędą się także wykłady, z wykładem Umberto Eco na czele.

Motywem przewodnim  EKK będzie kwestia problemu kultury popularnej i elitarnej, zwłaszcza tematu telewizji jako nośnika kultury, niekoniecznie wysokiej. Będzie sie to działo we wrocławskiej Hali Stulecia. Wydarzeniu honorowo patronować będą Tadeusz Różewicz, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda i Lech Wałęsa. (autor: Sylwia Włodyga)


Internetowa strona Kongresu: www.culturecongress.eu


Uroczyste otwarcie Kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad kongresem niemal od samego początku. Bauman wygłosi wykład inauguracyjny. Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Zygmunt Bauman napisał książkę o narodzinach i rozwoju pojęcia kultury, o możliwych kierunkach jej ewolucji w przyszłości. Wydawnictwo ukaże się w maju tego roku jednocześnie w Polsce i Wielkiej Brytanii w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Bogata jest część artystyczna Europejskiego Kongresu Kultury. Odbędą się spektakle, koncerty, projekcje filmowe, wystawy z obszaru sztuk wizualnych, architektury i designu.

Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wszystkie utwory zostały napisane na smyczki (w jednym przypadku na smyczki i taśmę) i pochodzą z lat 1960-62, okresu awangardy w twórczości Pendereckiego, do którego odwołuje się zarówno Jonny Greenwood, jak i Aphex Twin. Utwór "Polymorphia", którego 50. rocznica prawykonania przypada w tym roku, stał się inspiracją dla zaproszonych gości. Jonny Greenwood skomponuje "48 Responses to Polymorphia", a Aphex Twin - "Polymorphia Reloaded". Kompozycje będą miały swą światową prapremierę właśnie we Wrocławiu.

Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztukiDoroty Masłowskiej. Tekst dramatu i przedstawienia pod roboczym tytułem "X-peryment" właśnie powstają. W planach jest też nowy spektakl duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski. Spektakl plenerowy w Ostrowie Tumskim przygotowujeGroupe F - jedna z najbardziej znanych teatrów pirotechnicznych na świecie.

(źródło: PAP)

Teraz Was wszystkich zapraszam do Wrocławia na Kongres, a już za niecałe pięć lat...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz