środa, 7 września 2011

Coś o BALLI

Vladimir Balla - "Najdziwniejszy" pisarz słowacki, mistrz czarnego humoru i egzystencjalnych rozważań. Urodził się 8 maja 1967 w Nowych Zamkach, gdzie, z przerwą na studia w Bratysławie, mieszka i pracuje do dzisiaj. Podpisuje się tylko nazwiskiem. Dotychczas opublikował książki: "Leptokaria" (1996), "Outsaideria" (1997), "Gravidita" (2000), "Tichy kut" (2001), "Unglik" (2003), "De la Cruz" (2005), "Cudzi" (2008), "V mene otca" (2011). Obszerny wybór jego opowiadań (opowieści programowo nie pisuje) prezentowano już w Czechach, Słowenii, na Węgrzech i w Polsce ("Niepokój", Pogranicze 2008, czasopisma literackie).


Już jakiś czas temu przeczytałam najnowszy zbiór opowiadań tego autora, który ukazał się we wrocławskim Biurze Literackim. I przyznam, że wywarł na mnie ogromne wrażenie. Swoimi spostrzeżeniami wymieniłam się z Zuzanną Witkowską, a całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

Dla mnie jest on współczesnym Kafką, Schulzem, jego opowiadania utrzymują się w klimacie w jakim pisze Etgar Keret.

Na stronach BL można przeczytać parę opowiadań tego autora. Oto one: WIOSNA , KRZESŁO, ERNESTOWI I PRZEMIANA. Ukazały się one w zbiorze "Świadek".


Michał Raińczuk przeprowadził wywiad z autorem pt. Umieram wraz z czytelnikami.


Uważam, że jest to ciekawa postać we współczesnej literaturze. Polecam Wam serdecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz