sobota, 13 lipca 2013

"Kapelusz cały w czereśniach" - Oriana Fallaci

Czy mieliście już tak kiedyś, że skończywszy bardzo grubą książkę nie oddychacie z ulgą, tylko żałujecie, że się skończyła i gdyby jeszcze miała kolejne 820 stron, to z radością czytalibyście dalej? Nie wierzyłam, że to jest możliwe, a jednak. Gdy skończyłam "Kapelusz cały w czereśniach" Oriany Fallaci taki stan mnie ogarnął i ze smutkiem oddam tę książkę do biblioteki.

"Z pamięci i z wyobraźni - wielka saga rodziny wielkiej dziennikarki."

Powieść ta rozpoczyna się w połowie osiemnastego wieku od historii życia Carlo Fallaci i jego żony Cateriny Zani, niesamowita to była dla mnie opowieść i największym uczuciem obdarzyłam właśnie tę parę. Chociaż ciężko tak się deklarować, bo i czasy wandejskie, i jeszcze wcześniejsza historia Giobatty - czytałam z zapartym tchem.  Nie można też pominąć i nie wspomnieć życia Anastasii, tak barwnego, że mogłaby obdzielić nim przynajmniej z dwie inne kobiety i żadna by się nie nudziła. 

Historię swojej rodziny Oriana Fallaci opowiada na tle wydarzeń historycznych. Czasami jest to spora dawka historii. Czasy Napoleona dały Włochom się we znaki, czasy budowy kolei w Ameryce i walka o ziemie Indian i chwilę wcześniej wojna secesyjna. Za sprawą pięknej Anastasii poznałam też historię sekty mormonów, niby coś tam już kiedyś słyszałam, ale o wielu aspektach tego wyznania nie miałam zielonego pojęcia, przerażające. 
Muszę przyznać, że każde pokolenie odznaczało się niesamowitym temperamentem i odwagą. Czy to kobiety, czy mężczyźni nie potrafili przejść obojętnie obok toczących się wydarzeń politycznych czy społecznych. 

Można by rzec, że już wiadomo skąd ta słynna dziennikarka ma taki, a nie inny charakter. Skąd to zaangażowanie w antyfaszystowskim ruchu oporu. Była korespondentką wojenną na niestety wielu wojnach. Przeprowadziła wywiady z wieloma osobami ze świata polityki i wygłaszała bardzo ostre opinie o zagrożeniach jakie niesie ze sobą islam.

W Polsce, w 2006 roku została uhonorowana nagrodą Orłów Jana Karskiego.  Otrzymała ją za niezłomną pasję i odwagę mówienia prawdy o czasach, którym daje świadectwo.
Nie tylko tą nagrodą Oriana Fallaci związana jest z Polską... może jedynie tylko wspomnę, że ojciec Anastasii miał na imię Stanisław...

"Kapelusz cały w czereśniach" kończy się tak naprawdę 17 lutego 1889 roku, jak dla mnie, dawno temu,  biorąc pod uwagę fakt, że Oriana Fallaci zmarła w 2006. Na szczęście książka zawiera notę do wydania włoskiego, a niej rozdział zatytułowany "Moja ciotka Oriana" i napisany przez Edoardo Perazzi, z tego co się zorientowałam siostrzeniec dziennikarki. 
Cieszę się, że i w polskim wydaniu znalazła się ta nota, bo choć szczyptę poznałam samą Fallaci.
Mam teraz wielką ochotę przeczytać inne książki tej autorki, bo mnie zaczarowała, chociaż wiem, że nie będę się ze wszystkimi jej teoriami na temat świata zgadzała.

11 komentarzy:

 1. Masz cierpliwość do potężnych tomów, biografia Miłosza, teraz to... ;-)
  Nie wątpię,że to zajmująca i wartościowa lektura, jednakowoż mnie nie ciągnie do książek O. F. , choć czytałam wiele dobrego o nich.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie po tej książce ciągnie i to bardzo. Co do tych potężnych tomów..., to zawdzięczam to pani z biblioteki, za każdym razem, gdy tam jestem zawsze coś mi ciekawego zaproponuje. Komu, jak komu, ale Tobie polecam serdecznie, sądzę, że byś się wciągnęła ;-).

   Usuń
 2. Cieszę się, że tak Cię porwała ta książka, bo czeka na mnie na półce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, w takim razie, to ja będę wyczekiwać Twojej opinii o niej. Ciekawi mnie Twoje zdanie.

   Usuń
  2. Stanęłam z tą książką w księgarni, zaczęłam czytać i zapomniałam o świecie wokół... Stwierdziłam, że jeśli mam kupić taką cegłę, to muszę sprawdzić styl autorki - i ocknęłam się na trzydziestej stronie:) Już wiem, że będzie się ją dobrze czytało, tylko wygospodaruję dla niej nieco więcej czasu...

   Usuń
 3. Takie uczucie miałam po odłożeniu "Wyznaję" - niby spore tomiszcze, a chciałoby się czytać dalej.

  Postać Fallaci jest intrygująca, więc może i ja kiedyś przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tej książki, o której piszesz, ale wstukałam sobie w Google, to okładka jest mi znana. Zaciekawiłaś mnie. A Fallaci oczywiście polecam.

   Usuń
 4. O Fallaci słyszałam już dawno jako o świetnej dziennikarce. Nie miałam pojęcia, że napisała książkę o własnej rodzinie. Chętnie bym się w końcu zmierzyła z jej piórem.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Kapelusz cały w czereśniach" to jedna z tych książek, która muszę przeczytać, a cały czas brakuje mi czasu. Muszę się w końcu zmobilizować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to ja chcę być Twoim "mobilizatorem"! Naprawdę polecam!

   Usuń