niedziela, 22 stycznia 2012

Zaćmienie - Marta Magaczewska

"Zaćmienie" to debiutancka książka Marty Magaczewskiej, absolwentki filologii romańskiej na Uniwersytecie Śląskim. W czasie studiów pracowała we Francji jako opiekunka do dzieci oraz jako przewodnik i tłumacz, jest tym krajem zafascynowana i dlatego miejscem akcji "Zaćmienia" stała się francuska Bretania.
Książka opowiada historię znajomości Mariusa i Mary. Są to wspomnienia przytoczone przez bohatera przypadkowo spotkanemu mężczyźnie na ławce. Dodatkowo przeplatane jest to dziennikiem Mary traktującym o jej duchowych przeżyciach. Specyficzna to była znajomość. Marius, gdy zobaczył ją po raz pierwszy nie mógł już przestać o niej myśleć, musiał ją jeszcze zobaczyć. I tak się stało, że zaczęli razem zwiedzać małe miasteczka Bretanii. Niby takie wspólne wakacje, ale cel każde z nich miało w tym inny.

Co do samej książki, to o ile główny wątek tej krótkiej powieści czytało mi się łatwo i płynie, o tyle pamiętniki samej Mary nie mogłam strawić. Szły mi topornie. Przygnębiały mnie i frustrowały  jednocześnie. Nie mogłam, czy też nie chciałam tego zrozumieć?

Mara dwudziestoletnia dziewczyna opętana wizją śmierci. Lękająca się jej ale i nią zafascynowana. Nie zwracała przy tym uwagi na nikogo ze swoich bliskich, a w szczególności nie szanowała samej siebie.

Nie rozumiałam jej. Z początku myślałam, że jest słaba, ale doszłam do wniosku, że się myliłam. Ona miała niebywałą siłę by brnąć w samozniszczenie.

Cieszę się, że nie czytałam tej książki w okresie młodzieńczego buntu i zagubienia, chociaż zastanawiam się, czy miałaby ona na mnie jakikolwiek wpływ. Nie sądzę, chociaż piszę to z punktu widzenia w miarę dojrzałej osoby.

Bądź, co bądź nie jestem w stanie nikomu polecić tej książki i według mojego punktu widzenia nie ma potrzeby, żeby wędrowała dalej. Wybór należy do Was.

Książkę przeczytałam w ramach akcji:

7 komentarzy:

 1. Widzę, że nie tylko mnie ta książka wymęczyła...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę opinia o książce nie jest najlepsze, daruje sobie takie wrażenia.
  Miłej niedzieli :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, innej opinii nie jestem w stanie napisać.

  Miłej niedzieli dla Was, dziewczyny :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, zaciekawiła mnie okładka, ale już treść niekoniecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczynało się całkiem ciekawie, ale koniec końców nie wygląda to interesująco i nie zachęca do lektury. Wolę odpuścić sobie męczarnie podczas czytania ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, widzę, że spadła na nas fala zamulaczy. :) Ja też kończę właśnie książkę, która wymęczyła mnie tragicznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hehe to i ja się przyłączę :) Ostatnia książka, która dzięki uprzejmości autorki bloga znajduje się gdzieś w menu po lewej mnie także nieco wymęczyła, choć lepiej powiedzieć rozczarowała. Napisana bowiem jest dobrze, po prostu czegoś innego się spodziewałem.

  OdpowiedzUsuń