niedziela, 29 maja 2011

...i czytam długo, i szczęśliwie! :-)

Dawno, dawno temu…, a dokładniej kilka lat wcześniej Wilga postanowiła uszczęśliwić wszystkie dzieci i wydała „Złotą Księgę Bajek”. W oryginale stworzona została we Włoszech, ale dzięki trzem polskim tłumaczom i u nas zagościł zaczarowany świat.
            Są to opowieści ze wszystkich stron świata zebrane w jednym tomie i oprawione pięknymi, barwnymi ilustracjami.
            Poznajemy świat wyobraźni Braci Grimm. Królewnę Śnieżkę, trzy małe świnki, muzykantów z Bremy i innych bohaterów znanej nam bardzo dobrze literatury dziecięcej.
W Księdze gości również Hans Christian Andersen. Duński pisarz ujmował za serce swoich czytelników. Wzruszające, głębokie historie, które pozostają w pamięci, sądzę, ze na bardzo długo. Choć bajki te pisane dla dzieci nie zawsze mają to dobre, wyczekiwane przez nas zakończenie. Jednak i tragizm postaci jest ukazany w bardzo poetycki i subtelny sposób.
Dalej podróżujemy do Anglii, gdzie najbardziej znanymi pisarzami byli Jonathan Swift i Robert Browning. Są to opowieści przepełnione magią. Czytający rodzic jest w stanie odnaleźć w nich wiele satyrycznie ujętych spostrzeżeń na temat rządzących wtedy obyczajów.
Kolejne karty kryją w sobie moralne przesłania Ezopa i La Fontaine’a. Mały szkrab wraz z myszkami może zwiedzić i porównać życie na wsi i w mieście. Ścigać się z żółwiem i zającem, pomóc myszce uratować lwa.
To nie koniec. Mamy jeszcze Pinokia z Włoch i Czerwonego Kapturka z Francji. Na bal można pójść z Kopciuszkiem i zostać Markizem de Carabas przy kocie w butach.
Wędrując na wschód, bo i taki książka ma kierunek otwierają nam się wrota do Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Barwne ilustracje napełniają opowieści egzotyką i przybliżają naszemu dziecku odległą nam kulturę. Pomysłowy wstęp daje możliwość zobaczenia arabskiego pisma i zdobionego sztyletu. Zagadkowo wprowadza nas w tajemniczy świat Aladyna i Alibaby czy w inne mniej nam znane bajki.
Na koniec gościmy jeszcze w Rosji, która ma wspaniałych pisarzy nie pomijając tych od literatury dziecięcej. Są to piękne bajki, gdzie ludzie walczą o miłość i dobro. Sprawiedliwość jest czasami ukazana w dość drastyczny sposób, a przyroda odgrywa dużą rolę w życiu człowieka.
Jak tylna okładka głosi: ”To zbiór najwspanialszych opowieści legend ze wszystkich stron świata. Razem z naszymi bohaterami dzieci, tak jak kiedyś ich rodzice, przeniosą się w cudowny świat magii i niezwykłych przygód.” Uważam, że to idealne podsumowanie tego imponującego zbioru. Jestem pewna, że przyniesie ona radość każdemu dziecku.
Ja mam stosunkowo małego szkraba, który nie umie jeszcze czytać, a i z mówieniem, zrozumiałym oczywiście, na razie kiepsko, ale uwielbiam patrzeć jak ogląda tę książkę. Przewracając kartki wskazuje na obrazki i mówi tylko w sobie zrozumiałym języku. Widzę, że przynosi jej to wiele radości, bo ilustracje są naprawdę piękne, a ja mogłabym patrzeć na nią godzinami… i czytam jej długo i szczęśliwie ;-). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz