środa, 14 listopada 2012

Kochaj mnie mocniej... Czeskie Opowieści

Nad pożyczeniem tej książki z biblioteki nie zastanawiałam się ani chwili, bo bardzo dobrze pamiętałam recenzję Natuli i miałam wielką ochotę przeczytać tę książkę.
Jest to zbiór opowiadań współczesnych, czeskich autorów, które krążą wokół uczucia jakim jest miłość.  

Czeskie Opowieści to seria książek wydawanych przez wydawnictwo GOOD BOOKS, ta jest trzecią. Wcześniej ukazały się "Zdrowych i wesołych..." (opowiadania o Bożym Narodzeniu) i "O kobietach...". Ten zbiór bardzo mi się podobał, więc mam nadzieję, że i te dwa poprzednie uda mi się kiedyś przeczytać.

Czyli jaka jest ta czeska miłość? Czy tak różna od naszej? 
Czytając opowiadanie, za opowiadaniem wzdychałam nad tym, ileż w tych opowiadaniach prawdy, ludzkich zachowań, takich płynących prosto z serca, a nie przemyślanych, wyidealizowanych schematów. Chciało mi się czytać i poznawać te uczucia. Bo nie jedno, ale tyle ilu było bohaterów.

We mnie jeszcze pewnie długi czas będzie siedziało w szczególności jedno opowiadanie. Napisała je Alice Nellis i nosi tytuł "Chcesz herbatę?". W nim to autorka pokazuje trzy punkty widzenia na jedno wieczorne wydarzenie. Jest niesamowite. Niby błaha sprawa, zajęty mąż z opóźnieniem reaguje na pytanie żony, a na dodatek odpowiedź jest tak od niechcenia. I już w kobiecie tlą się czarne scenariusze ich przyszłego życia, a to był taki niewinny powód i jeszcze do tego punkt widzenia dziecka, które niby nie, ale obserwuje z boku. Cóż warto przeczytać, szczerze polecam. Ja nad tym opowiadaniem głęboko sobie westchnęłam, ale na szczęście ta historia kończy się dobrze i mogłam się też szczerze zaśmiać nad losem naszej, kobiecej wyobraźni.

Całość zdobi piękna okładka, która niesamowicie przyciąga wzrok, chociaż muszę przyznać, że i czeska wersja jest niczego sobie i też mi się bardzo podoba.

To dobra lektura na jesienne wieczory.

14 komentarzy:

 1. Z jednej strony ciekawi mnie ta książka, a w szczególności odpowiedź na 2 pytania, które postawiłaś. Z drugiej zaś strony to kompletnie nie moje tematy i raczej kiedy czytam takie książki muszę się nieźle nagimnastykować, żeby dobrnąć do końca. Będę się musiała jeszcze porządnie zastanowić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, sądzę, że znalazłabyś coś dla siebie. :-)

   Usuń
 2. Bardzo się cieszę, że opowiadania przypadły Ci do gustu :)
  Uwielbiam tę serię, podoba mi się w niej wszystko i humor, i gorycz, i ironia.
  Nie czytałam tylko "Zdrowych i wesołych..", ale niestety nie mogę na nie trafić. Oczywiście polecam Ci też "O kobietach..." , ponieważ jest to równie pasjonujący tomik ciekawych tekstów, tym razem o płci pięknej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda mi się obydwie przeczytać. :-)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja, czuję się zaintrygowana tymi opowiadaniami

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo bym chciała poczytać sobie coś pięknego o miłości. Coś co by mnie podniosło na duchu i pokazało być może, że inni mają podobne problemy. Już widziałam, że na allegro jest jeden jedyny egzemplarz. Może będzie mój... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Finko, to mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać. :-)

   Usuń
 5. Lubię czeską literaturę i literaturę o Czechach. Nasi sąsiedzi mają nieziemskie poczucie humoru i dystans do siebie. Może będzie mi dane wpaść na ten zbiorek, wtedy chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, polecam. Oczywiście, co do Czechów, to masz absolutną rację, dlatego marzę, by tam zamieszkać. ;-)

   Usuń
  2. Kiedyś był to bardzo smutny kraj.

   Usuń