niedziela, 22 kwietnia 2012

"Crom i uczeń czarnoksiężnika" - Krzysztof S. Stelmarczyk

"Tak naprawdę wszystkie dobre książki dla dzieci są też książkami dla dorosłych." - te słowa wypowiedział szwedzki autor literatury dziecięcej Ulf Stark w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. I bez dwóch zdań zgadzam się z tym pisarzem, a najświeższy dowód na to, to moja ostatnia lektura, "Crom i uczeń czarnoksiężnika" Krzysztofa S. Stelmarczyka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa miesiąc temu. 

Jest to opowieść o dwunastoletniej dziewczynce imieniem Crom, która mieszka na planecie, gdzie jedynym suchym lądem jest Wyspa, reszta to woda. Wyspę tę zamieszkują zwykli ludzie, ludzie zajmujący się czarami oraz stworzenia magiczne. Każdy z nich posiada iskrę. Wielkość iskry zależy od zdolności magicznych. Crom jako zwykła dziewczynka posiada małą, jednak o dziwo niezwykle mocną. Dwunastolatka bardziej upodabnia się do swoich braci niż do sióstr. Jest ciekawa świata, zadziorna, wygadana, żeby nie napisać pyskata i bardzo odważna. 
Podczas przechadzki w lesie napada ją czarnoksiężnik ze swoim uczniem, któremu każe ją zabić, by ten przejął jej iskrę. Chłopak, Per de Mort, jest czarnoksięskim beztalenciem, co najgorsze o dobrym sercu. Zamiast Crom zły Darek von Deth zabija ręką Pera siebie i dzięki temu chłopak zostaje czarnoksiężnikiem. Sprawę trzeba wyjaśnić, bo że Crom nie była przypadkową ofiarą, to jej babcia zdążyła się zorientować. Sprowadza swojego dawnego przyjaciela, druida Montgomerego, który z Perem ma wyruszyć do stolicy przed oblicze Rady, a wnuczkę wyprawia za nimi...

Autor, Krzysztof S. Stelmarczyk, urodzony w '77 roku mieszkaniec Wołowa. Były wokalista i tekściarz zespołu Blue Raincoat. Był też nauczycielem, dziennikarzem, pracował też w markecie. Obecnie związany z portalem literackim Booklips.  

Z wielką przyjemnością przeczytałam tę książkę, jak dla mnie, dla dzieci od około 10/11 roku życia. Akcja jest wartka i nie można się od tej opowieści oderwać, dodatkowo zakrapiana dowcipnymi dialogami i niezwykle ciekawymi postaciami, co rozbudza wyobraźnię. Bo w czasie podróży Crom poznaje wilkołaka Bardzo Złego Wilka i Harrego, chłopca, który jest Czerwonym Kapturkiem. Zaprzyjaźnia się z nimi, a dodatkowo pojawiają się krasnoludy, gnomy i gobliny oraz zła i dobra królowa. 
Autor z precyzją stworzył całą Wyspę, a żeby łatwiej się w niej odnaleźć na końcu zamieszczona jest mapa.

Historię Crom oraz jej babci, byłej czarodziejki, jak się okazuje, nie wyczerpują strony tej książki. Mam nadzieję, że to świadomy zabieg autora i doczekam się kolejnej powieści o tych bohaterkach. Na pewno po nią sięgnę. Gdzieś w internecie wyczytałam, że jest to powieść, która w szczególności powinna spodobać się fanom Terry'ego Pratchetta. Hmm, znam go tylko ze słyszenia, ale jak pisze podobnie do Krzysztofa Stelmarczyka, to może skuszę się na jakąś jego książkę. ;-)

Coś mi się wydaje, że taka fantastyka zaczyna mi odpowiadać :-) i dziękuję za to wydawnictwu Zielona Sowa, które obdarowało mnie tą książką.

6 komentarzy:

 1. Naprawdę książka wydaje się być ciekawa. Może kupię bratu i sama pod tym pretekstem przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Iwo jest jeszcze trochę za mały, żebym kupiła mu tę książkę i cichaczem sama przeczytała, haha :) Ale podoba mi się, być może kiedyś sprezentuję któremuś ze znajomych dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś ostatni dzień wyzwania :) proszę o 3 linki :) pozdrawiam sardegna

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę mnie uspokoiłaś pierwszym zdaniem Twojej recenzji, bo do tej pory miałam podejrzenia, że jest ze mną coś nie tak kiedy nie mogłam się oderwać od jakiejś opowiastki dla dzieci. Ostatnio takie coś przeżyłam z "Rico, Oskarem i Głębocieniami", ale może powinnam się rozejrzeć za tą książeczką. Dziś u mnie w Matrasie wszystkie książki -25%. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć! Zostałaś oTAGowana :) Szczegóły na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie już zaglądam, bo przez chwilową nieobecność, za bardzo nie wiem o co chodzi ;-) ale wyzwanie, jakie by nie było, przyjmuję :-)

   Usuń